Батькам першокласників на замітку.

Найголовніше, що повинні знати батьки першокласника, так це те, що для швидкої і легкої адаптації до школи дитина повинна отримувати гарне харчування, мати повноцінний сон, а також дотримуватися достатню рухову активність після уроків.

В цей період першокласникам за досить короткий час необхідно навчитися багато чому, в тому числі сприймати великий обсяг інформації, познайомитися з новими друзями-однокласниками, а також звикнути до зовсім нового розпорядку дня.

Для багатьох першокласників та їхніх батьків період адаптації до школи стає справжнім випробуванням. Адаптуючись до школи, організм першокласника знаходиться в досить сильній напрузі, і якщо імунітет дитини ослаблений, то це призводить до частих хвороб. Першокласнику доводиться значно підвищити рівень уваги і розумової напруги. Крім цього, в період адаптації до школи дитині доводиться виносити досить сильні навантаження, що призводить до того, що він швидко стомлюється, ставати неспокійним, дратівливим і має поганий апетит.

Також саме на семирічний вік припадає період гормональних стрибків. У цей період дитина різко додає у зростанні і у нього відбувається перебудова в нервовій, дихальної, травної та інших системах.

Період адаптації першокласника до школи в нормі займає від 3-4 тижнів до 2-3 місяців. Найскладніше доводиться дітям, які не ходили в дитячий сад, оскільки такій дитині потрібно освоювати безліч правил поведінки в школі, які значно відрізняються від прийнятих в сім’ї.

Виходячи з цього, батькам потрібно докласти максимум сил, для того, щоб допомогти дитині-першокласнику адаптуватися до школи. Для швидкої і легкої адаптації першокласника недостатньо знань, нових зошитів та шкільної форми. Найважливіше для дитини в цей період – це підтримка, увага і терпіння з боку батьків. Завжди намагайтеся хвалити дитину за успіхи і досягнення в школі, підкресліть його сильні сторони, і навчайте першокласника адекватно оцінювати себе і свої досягнення.

Батькам дитини-першокласника необхідно активно брати участь у шкільному житті і виявляти інтерес до будь-яких дрібниць, які пов’язані з його новим життям. Дуже добре налагодити взаємини з вчителями, для того, щоб у разі потреби допомогти дитині адаптуватися до школи спільними силами.

Не менш важливим на даному етапі є турбота тата і мами про здоров’я першокласника. Дуже добре, якщо батьки звернуться до педіатра, у якого спостерігається дитина, для того, що розглянути питання про можливу необхідність призначення дитині вітамінів.

Також для швидкої адаптації першокласника до школи, дитина повинна отримувати якісне повноцінне харчування. Неправильно складений раціон харчування школяра може призвести до затримки росту, а також до нетравлення, порушення обміну речовин, дисбактеріозу, виникнення у школярів алергії. У щоденний раціон харчування дитини-першокласника необхідно включити свіжі фрукти і овочі, а також кисломолочні продукти, такі як кефір, йогурт, кисле.

Яким повинен бути режим першокласника?

Це дуже важливе питання. До режиму майбутнього школяра потрібно готувати заздалегідь і, звісно, дотримувати його з перших днів навчання в школі.

Сон —11,5 години, включаючи 1,5 години денного сну. Не забувайте, що повноцінний сон — це єдиний варіант найголовнішого відпочинку, що дозволить дитині відновити свої сили після важкого дня. Не сумнівайтеся, малюк, який не виспався, «проспить» усе, що йому потрібно почути й зрозуміти в школі. Першокласникові необхідно спати. Дитина молодших класів повинна лягати спати не пізніше ніж о 21.00. До речі, у вихідні час відходу до сну повинен бути таким, як і зазвичай.

Прогулянки — 3-3,5 години.До режиму дня обов'язково потрібно включити ранкову зарядку (10-15 хв.) і прогулянки — ще один ефективний спосіб відновлення сил (перед виконанням домашнього завдання й перед сном загальною тривалістю 3-3,5 години).

Домашнє завдання — не більше ніж година з перервами кожні 15-20 хв. У першій половині навчального року першокласникам задавати домашні завдання забороняється. Однак, як усім нам відомо, завдання все-таки задають. Тривалість занять не повинна перевищувати годину, причому через кожні 15-20 хв. роботи необхідно робити перерву для невеликої розминки на 3-5 хв. Не змушуйте дитину багаторазово переписувати завдання із чернетки в чистовик і робити все за одним разом. Робота за одним присідом, за принципом «поки не завершиш, не встанеш», є малоефективною і створює додаткове напруження.

Гуртки і секції — не більше ніж 1 година. Звісно, усі ці цікаві заняття є дуже важливими для розвитку вашого малюка. Але подумайте, наскільки вони посильні для дитини? Результати спеціальних досліджень гігієністів дозволяють говорити про те, що позашкільні заняття на першому році навчання стомлюють дітей, і навіть, видалося б, такі корисні, як спортивні.

Телевізор/комп'ютер – двічі-тричі на тиждень по ЗО хв.. На жаль, мало хто дотримується зазначених рекомендацій, і все-таки ви можете докласти зусиль, щоб хоча б прагнути до рекомендованого часу.

Скільки часу триває адаптація до школи в першокласників?

У кожної дитини по-різному. Як правило, до кінця вересня — початку жовтня малята вже звикають до нового режиму, «приймають» учительку як авторитетного дорослого, знають усіх однокласників на ім'я, виконують поки нескладні домашні завдання.

Однак, не у всіх дітей адаптація відбувається так швидко й непомітно. Є діти, які звикають досить повільно й освоюються на новому місці тільки у грудні, а то й у лютому. Саме такі малюки потребують допомоги й підтримки родини.

А що робити, якщо вже лютий, а моя дитина так і не звикла до школи? Вона вередує, зранку відмовляється туди йти і запевняє, що не любить учителя.

У такому випадку ви терміново потребуєте консультації психолога. Можливо, справа зовсім не в тому, що дитина погано адаптується до школи. Швидше за все, у такій ситуації потрібно подивитися уважно на взаємини дитини з учителем. Так трапляється, що після м'якої та доброї звичної виховательки дитина нізащо не виявляє бажання «подружитися» з суворішим і вимогливішим учителем. Саме тут на допомогу й повинен прийти психолог.

Чи може так трапитися, що дитина до школи так і не звикне?

Звісно, рано чи пізно до школи звикають усі діти. Але у першокласників так трапляється: час спливає, а до школи йти все більше не хочеться, дитина плаче й вередує, відмовляється готувати уроки. Причини можуть різнитися: занадто ранній похід до школи, перевтома через непомірні навантаження, учитель, який не може поки знайти підхід до вашої дитини. Зрідка батьки приймають рішення забрати дитину й піти до школи через рік. Але це, повторюю, швидше виняток, ніж правило.

Ми віддаємо дитину до першого класу у неповні шість років. Чи існують якісь особливі поради щодо адаптації для таких маленьких дітей?

Звісно, краще рік зачекати й зовсім спокійно піти до школи у шість із хвостиком. Але вже якщо віддали (ох уже ці батьки!), то для таких малюків особливо важливим є дотримання режиму дня, відсутність перевантажень — розумових, емоційних і фізичних. Стежте уважно за здоров'ям дитини, малюки частіше й швидше перевтомлюються, ніж діти старшого віку. Особливо пильно слід спостерігати за дитиною наприкінці чвертей і навчального року. Не перевантажуйте дитину додатковими заняттями, відвідуванням музичної або художньої школи, тренуваннями.

На що слід звертати увагу в перші тижні в школі?

Звісно, на настрій дитини. Адже посмішка на дитячому обличчі є індикатором її здоров'я й благополуччя. Важливо стежити за тим, наскільки сильно дитина стомлюється, чи не занадто великими є навантаження.

Як визначити: адаптувалася дитина до школи чи ні?

Тобто якими є насправді критерії того, що малюк прийняв нові умови й тепер може спокійно навчатися? Не потрібно сподіватися на якісь спеціальні тести. Хоча, якщо в школі є психолог, то він обов'язково їх проводить десь наприкінці вересня — початку жовтня. Але вам, мудрим батькам, достатньо просто послухати свою дитину.

Отже, ваша дитина:

- зранку іде до школи з гарним настроєм;

- повертається зі школи теж у гарному настрої;

- розповідає про те, що було в школі, здебільшого з позитивним настроєм;

- подружилася хоча б з парою однокласників; не боїться вчительки;

- їй подобаються не тільки перерви й прогулянка, але й уроки;

- вона не відмовляється виконувати домашні завдання;

- не відмовляється йти до школи?

Якщо ви відповіли «так» на всі ці питання, отже, адаптація відбулася успішно, і ви можете полегшено зітхнути. Ваша дитина вже справжній першокласник. Якщо хоча б на 2-3 запитання ви відповіли «ні», тоді вам неодмінно потрібно поспілкуватися з учителькою й психологом, тому що ситуація вимагає втручання дорослих.

У дитини дуже низькі оцінки, що з цим робити?

Якщо все-таки двійки-трійки оселилися в щоденнику вашого малюка, то потрібно йому допомагати. Наприклад, займатися додатково за тим предметом, який йому не дається. Ну а якщо погані оцінки вчителька ставить за всіма предметами, то тоді варто замислитися — чи не занадто рано ви віддали дитину до школи. Іноді краще все-таки забрати малюка зі школи й повторити «похід» наступного року (за умови, що дитина й сама не виявляє бажання ходити до школи).

Кiлькiсть переглядiв: 727

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.